Učenici su istraživali o grčkim bogovima i božicama, koji prije svega, izgledaju poput muškaraca i žena, ali su snažniji, ljepši i imaju moći. Premda su besmrtni, često se ponašaju poput ljudi: neprestano se svađaju, raspravljaju, negoduju te uživaju u životnim radostima pa su upravo zbog toga priče o njima zanimljive. Na kraju radionice i po uzoru na grčka božanstva, učenici su osmislili božanstva videoigrica i božanstvo Samobora.
U subotu, 16.ožujka 2024. održana je povijesna radionica numizmatke koju je pripremila i vodila profesorica povijesti Sandra Sinković.
Što je numizmatika? Profesorica je uvodno ispričala da je numizmatika samostalna znanstvena disciplina čiji je cilj proučavanje vrijednosti, odnosno kovanica, lijevanog novca, predmeta u obliku kovanica te medalja, plaketa, znački i papirnatog novca.
Na radionici su učenici proučavali novac kao povijesni i arheološki izvor. Svaki novac, ima dvije strane. Prednja strana zove se lice ili avers, a stražnja strana novca zove se naličje ili revers. Tijekom naše prošlosti, na licu novca najčešće su bili prikazani portreti vladara, a na naličju su bili prikazani razni motivi toga razdoblja.
Učenici su bili podijeljeni u tri grupe: stari vijek, srednji i rani vijek te 18. i 19. stoljeće
Tijek radionice:
1. Samostalna procjena kovanica prema promatranju lica i naličja i prema smjernicama s radnog listića (vrsta novca, težina, promjer, materijal, vrijeme izrade, mjesto izrade, opis lica, opis naličja).
2. Usporedba vrijednosti procjene s točnim informacijama o kovanicama.
3. Izrada vlastite kovanice od gline.
Za kraj radionice posebnu pozornost posvetili smo kovanici od 25 kuna i počastili se eurima, ali čokoladnim eurima.
Sandra Sinković, profesorica povijesti
Sanja Dumić, učiteljica