OŠ Bogumila Tonija domaćin gostima iz Makedonije

Zadruge koje povezuju

Osnovna škola Bogumila Tonija od 3. do 5. svibnja 2018. bila je ponosnim domaćinom  makedonskim učenicima i učiteljima u okviru projekta Međunarodne suradnje učeničkih zadruga Zagrebačke županije.

Čar zadrugarstva, vjerojatno  najstarije i svakako najpoznatije izvannastavne aktivnosti, ne sastoji se samo u jačanju gospodarskog odgoja i obrazovanja, već i u otkrivanju i poticanju kreativnosti, timskoga duha i radnoga elana.

U ovoj situaciji upravo je timski duh lajtmotiv jer u mnogim se timovima rađaju doživotna prijateljstva.

Prijateljstvo preko granica

Upoznavanje i druženje s našim novim makedonskim prijateljima dio je i našega projekta Prijateljstvo koji provodimo od početka šk.god.2017./2018. Neke od temeljnih poruka projekta su odgovornost, poštovanje, povjerenje, ljubav i autentičnost, a ovom smo međunarodnom suradnjom dotaknuli svaku navedenu vrijednost.

Greblice i medenjaci

Naši su gosti nakon duljeg putovanja došli 3. svibnja u jutarnjim satima i zajedno sa svojim novim prijateljima, učenicima domaćinima naše škole  i učiteljima, posjetili poznatu podzemnu atrakciju - Rudnik svete Barbare u Rudama, uz kušanje dobro poznatog lokalnog specijaliteta – greblice. Uslijedio je ručak u lovačkom domu Poljanice, izrada licitarskih srca u obrtu Oslaković, uz degustaciju medenjaka i gvirca te posjet Grgosovoj špilji uz stručno vodstvo.

Grad na četiri rijeke

Dana 4. svibnja posjetili smo Aquatiku - akvarij slatkovodnih riba u Karlovcu, gradu koji leži na četiri rijeke pa je kao takav savršeni kandidat za prezentaciju bogatog slatkovodnog svijeta. Uslijedio je posjet Starom gradu Dubovcu, najljepšem i najočuvanijem feudalnom kaštelu, uz ručak.

Razglednica i kraluš

U poslijepodnevnim satima naši učenici i njihovi mali domaćini sudjelovali su u radionicama u organizaciji naše učeničke zadruge Orhideja. Na likovnoj radionici „Radionica iz Samobora“ profesorice Barbarić- Librić naši su makedonski prijatelji svoje dojmove  prenijeli na kolaž. „Kolažiranjem“ svojih hrvatskih trenutaka i adrenalina, koji polako prerasta u emociju, stvorili su vlastitu razglednicu. Druga radionica, ona učiteljice Branke Škiljan, u potpunosti tradicionalna i izvorna samoborska, također je privukla velik broj naših gostiju. Riječ je o izradi kraluša, prekrasnog nakita koji predstavlja vrijedan dio kulturne baštine Samobora. Bilo je zanimljivo vidjeti velik broj dječaka koji su tako vješto nizali šarene perlice buduće ogrlice ili narukvice.

Brojni hrvatski i makedonski uzvanici

Uslijedila je i svečanost povodom dolaska naših gostiju na kojoj su se okupili mnogi naši i makedonski gosti. Svečanosti su prisustvovali Hrvoje Frankić, dožupan Zagrebačke županije, Juro Horvat, Pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti, Darinka Balen, tajnica Podružnice učeničkih zadruga Zagrebačke županije, Ivana Belec, predstojnica Ureda državne uprave, Lena Đapić, predstavnica makedonske nacionalne manjine Zagrebačke županije, Judita Rey Hudeček, predsjednica Hrvatsko-makedonskog društva iz Zagreba, dopredsjednica Hrvatsko-makedonskog društva, predstavnici vokalne grupe Ezerki, Goran Vidaček, predsjednik Makedonsko-hrvatskog društva iz Tetova, potpredsjednik Makedonsko-hrvatskog društva iz Tetova, tajnik Makedonsko-hrvatskog društva iz Tetova. Ravnateljica Milena Kolarec pozdravila je sve učenike i počasne goste i iskazala zadovoljstvo činjenicom da je upravo naša škola odabrana za domaćina. Zasluženo veliki pljesak oduševljenja dobili su naši školski zborovi – Veliki i Mali zbor (prof. Gordana Guščić i prof. Igor Kos) koji su izveli ukupno tri makedonske skladbe. Dožupan Hrvoje Frankić zahvalio je u ime Županije i naglasio kako se važnost zadrugarstva ogleda u razvijanju radnoga elana i poslovnog duha. Goran Vidaček, pak, istaknuo je velik značaj prijateljstva ne skrivajući simpatije prema novim prijateljima Samoborcima. Govor je održala i Darinka Balen koja je, između ostaloga, Makedoncima poželila da sa sobom ponesu komadić naše županije i domovine.

S 'čage' do bana Jelačića

Nakon svečanosti uslijedio je obilazak Samobora, večera za djecu i druženje uz „čagu“ u školi. Svoj posljednji dan u prijateljskoj zemlji makedonski će gosti provesti u obilasku Zagreba. Posjetit će dvorac, grob i kapelicu hrvatsko-slavonsko-dalmatinskog bana, bana Josipa Jelačića uz ručak na jednom ladanjskom imanju, nakon čega će krenuti kući.

Zahvaljujemo svim gostima, učenicima, učenicima-domaćinima, učiteljima, ravnateljici Kolarec, Hrvatsko-makedonskom društvu, svim uzvanicima!

Pravi prijatelji najveće su bogatstvo!

Tekst: Petra Birman, prof.

objavio: Petra Birman   datum: 4. 5. 2018.

« Ožujak 2024 »