2024-03-21 08:35:12

Dan darovite djece

Svake godine 21. ožujka obilježava se Dan darovite djece. Dan se obilježava od 2011. godine kada je prvi puta obilježen Europski dan talentiranih i darovitih. Uvođenjem Dana darovite djece želi se senzibilizirati javnost o važnosti prepoznavanja darovite, kreativne i talentirane djece i mladih, te osmišljavanja posebnih programa za rad s njima.

U Osnovnoj školi Bogumila Tonija već se dugi niz godina provode aktivnosti s ciljem prepoznavanja darovitih učenika, te usmjeravanja učenika, ali i roditelja i učitelja u cilju senzibiliziranja za posebne potrebe darovitih učenika u sustavu školstva i općenito. Također, aktivnosti unutar Programa rada s darovitim učenicima svake se godine nadograđuju i nadopunjuju.

Škola kontinuirano unapređuje svoj rad vodeći se i Smjernicama za rad s darovitom djecom i učenicima (MZO, 2022.), te je prema istima unutar škole formiran i Tim za darovite učenike. Voditelj Tima je školska psihologinja, a članovi Tima visoko motivirani učitelji koji se uključuju u dodatne aktivnosti i provode ih s darovitim učenicima. S ciljem unapređenja rada, pred početak ove školske godine svi učitelji naše škole prošli su cjelodnevnu edukaciju na temu rada s darovitim učenicima, a kako bi unaprijedili svoj rad - od prepoznavanja darovitih učenika, do unapređivanja rada s njima u sustavu i diferenciranog pristupa u nastavi, te prepoznavanja njihovih individualnih potreba. Edukaciju su vodili predstavnici Udruge Vjetar u leđa s kojom smo ostvarili uspješnu suradnju.

U školi se svake godine već dugi niz godina provodi identifikacija potencijalno darovitih učenika u četvrtim razredima, a koju provodi školska psihologinja. Škola je ove školske godine i u ovom području unaprijedila svoj rad, te se identifikacija ove godine po prvi puta provodi već u prvim razredima, a kako bi se učenicima od početka školovanja osigurala adekvatna podrška. Nakon provedene identifikacije, učenici se u višim razredima uključuju u radionice koje provode visoko motivirani učitelji, članovi Tima za darovite učenike. Od iduće školske godine radionice su planirane i u nižim razredima sukladno ranijoj identifikaciji.

Škola također ostvaruje uspješnu suradnju s drugim institucijama, kao što je npr. Udruga Eduka, te su se naši daroviti učenici uključivali i u radionice i u znanstvene kampove u suradnji s Udrugom. Također smo ponosni da je našoj školi odobren Erasmus projekt pod nazivom: Rad s darovitim učenicima – ulaganje u našu budućnost. U projektu sudjeluje dio članova Tima za darovite koji će tijekom ove školske godine sudjelovati u tečajevima na temu unapređenja rada s darovitim učenicima na razini Europske unije. Vrijedna znanja skupljena na navedenim edukacijama, članovi će prenijeti na razini škole, te na razini šire zajednice, a s prijenosom znanja nastavljamo i u idućoj školskoj godini. Unutar ovog tjedna, daroviti učenici će sudjelovati u radionicama koje se provode unutar grupe darovitih učenika 5. i 6. razreda. Također, svi učitelji su pozvani unutar svojih razreda obilježiti ovaj dan kroz rasprave, prezentacije darovitih učenika unutar razreda na neku temu, prepoznavanja i rasprave o različitim talentima koje učenici imaju, radionice na temu kreativnosti i sl.  

Nadamo se da ćemo kroz niz planiranih aktivnosti nastaviti unapređivati rad s darovitim učenicima naše škole kao važnim članovima naše društvene zajednice, te time podržavati njihove potencijale i njihov sveukupni razvoj.

Jasmina Vizler Zorko, školska psihologinja – voditeljica Tima za darovite učenike i Programa rada s darovitim učenicima, te Erasmus projekta na temu rada s darovitima


Osnovna škola Bogumila Tonija Samobor