2024-10-14 20:52:00
Izložba u povodu Međunarodnoga dana drveća Međunarodni Dan sadnje drveća 21.9. povod je izložbi slika, fotografija i grafika na kojima dominira taj motiv i podsjetnik je o važnosti njegovanja povezanosti čovjeka i drveća.
„Drvo je najsličnije čovjeku“, zvoni rečenica trenutno nepoznatog izvora i autora. Jesmo li ikad pomislili što nas tako povezuje? Stablo je u čovjekovim očima „opipljiv znak one životne snage koju je Stvoritelj izlio u prirodi. Znak života i obnove prirode.“ (*)
Nije neobično zato da simboliku stabla nalazimo u svim kulturama, narodima, legendama i pričama koje slikovito govore o čovjekovoj situaciji života između neba i zemlje. Teme poput kozmičkog drveta, drveta života, drveta spoznaje (dobra i zla), drvo križa…samo govore o dubokoj sponi čovjeka i drveća koje mu je osiguravalo kako opstanak tako i ono što nas nadilazi.
Tražimo li ili prizemljujemo svoje korijenje u svakodnevnom djelovanju i bivanju te stremimo li svojim mislima i molitvama poput krošnje ka nebu? Stojimo li poput stabla između neba i zemlje spajajući polove (ne)poznatog svijeta? Naše je tijelo stablo, a ostalo se nadodaje u onome što nas nevidljivo određuje. U krošnjama naših misli rađaju se ideje kreacija, a u korijenima biologije osjećamo svoj identitet.
Imenica priroda je ženskog roda kao što je u ljudskom svijetu sve rođeno od žene. Ženstvenost je izvor života, daje i vraća život. Njene su karakteristike sve snažnije u nemirnom svijetu postavljenom na dominirajućim muškim principima.
Naglašavanjem obrisa ženskog torza u stablima ukazuje se na simboliku obnove usred svijeta otuđenja i zamagljivanja (s)polova, usred borbe za čovječnost u svom najintimnijem obliku. Hoćemo li biti svjedoci ishoda „obnavljajući život ili pustiti da se naruši mistična veza između čovjeka i drveća? Moramo se zapitati što će biti s čovječanstvom koje je na tako grub način raskinulo tu vezu?“ (*) Hoćemo li moći disati?
Izloženi radovi nastali su na likovnim kolonijama u organizaciji Ogranka Matice hrvatske Samobor te je motiv prepoznat na žumberačkim obroncima Stojdrage i Grabra te morskom ugođaju Starigrad Paklenice i Tara. U okružju druženja na kolonijama u radu autori intuitivno biraju motive s kojima nalaze povezanost i odražavaju unutarnji sadržaj. Prikupljeni su radovi iz višegodišnje aktivnosti te time i različitog pristupa u kojem je prisutan podsjetnik na figurativnost prepoznavanja, ali u iskoraku ka pojednostavljenju i izražajnosti neposrednog doživljaja. U fotografiji je naglasak na pomaku kamere tokom snimanja kako bi se izgubili realistični detalji, a prizor zadobio nove vizualne elemente. Tu začudnost efekta fotografije nastojalo se u nekim se primjerima interpretirati i u slici. U grafikama prevladava stilizacija, evocirajući spontano neku od faza slikara Piet Modriana kojeg je motiv stabla od početne figuracije doveo do apstrakcije svojih poznatih kvadrata i pravokutnika u osnovnim bojama. Drvo kao naša osnova, poruka je ovog dana. Nevenka Miklenić
(*) izvor: Internet
Molitva drveću
Moja drevna braćo,
Naučite srce moje postojanosti
I kako iz zemlje crpsti snagu
I rasti uspravno u visinu
Gdje lišćem svojim
Ptice dozivate i nebo dodirujete. Branka Miletić Kovačević
|