2021-02-18 14:45:00

Obilježili smo Dan sigurnijeg interneta

Dan sigurnijeg interneta ove se godine obilježavao 9. veljače, ali smo razne aktivnosti provodili cijeli tjedan na satovima informatike, satovima razrednika i na nekim satovima hrvatskog jezika.
Zaštitimo našu djecu u online okruženju i razgovarajmo stalno s njima. Dan sigurnijeg interneta ne mora i ne smije biti samo jedan dan u godini.
U nastavku možete pročitati koje smo aktivnosti realizirali, a ovdje se nalazi galerija fotografija.

 

 

Dio učenika prvog razreda igrali su igru „Pokvarenog telefona“ i naučili da nisu sve informacije koje čujemo istinite i izradili logo „Za sigurniji internet“.

Učenici drugog razreda naučili su što su to osobni podaci te zašto nije dobro dijeliti osobne podatke s nepoznatim osobama. Izrađivali svoj Instagram profil i pokazali koje fotografije i informacije bi podijelili s drugima te uređivali naslovnicu novina sa sobom u glavnoj ulozi.

Drugi dio prvog i drugog razreda nakon pročitane slikovnice „Sigurni s Neticom“ iznosili su savjete koje  su zapamtili nakon pročitane priče i zajedno stvorili oblak savjeta koristeći online program wordart. Uspoređivali su priču s onime za što oni koriste digitalne uređaje kod kuće. Uočili smo u razgovoru s djecom da učenici sve ranije dobi imaju pristup Instagramu i Snapchat-u.

Učenici trećeg razreda gledali su edukativne materijale, naučili su kako pretraživati informacije na internetu te su napisali novinski članak s naslovom „Računalna viroza“ u kojem su objasnili mogu li se i na koji način računala zaraziti, koje vrste virusa postoje te kako se od istih možemo zaštititi.

Učenici četvrtog razreda nakon odgledanih edukativnih filmova o sigurnosti na internetu izrađivali su plakat s naslovom „10 savjeta za sigurno korištenje interneta“. Neki su pisali svoje savjete na padlet ploču. Odigrali su i CSI društvenu igru, a umjesto igraće kockice, koristili su micro:bit.

Učenici petog razreda, nakon kratkog razgovora o prednostima i manama interneta, igrali su Dabrica Darka otkriva digitalni svijet i Interland.

Učenici šestog razreda su nakon odgledanih edukativnih videa izabrali temu sa stranica PetZaNet i u Canvi izrađivali digitalne plakate.

Učenici osmog razreda upućeni su na gledanje edukativnog filma: Tko se to šali s mojim podacima? i na igranje računalne igre Interland.

Učenici nekoliko odjela osmog razreda u sklopu nastave hrvatskog jezika imali su nekoliko aktivnosti povodom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta: usmeno u 30 sekunda iznijeti koje opasnosti vrebaju na internetu, čitali su ulomak romana Imaš fejs? Jasminke Tihi-Stepanić, razgovarali o doživljajima, uočavali nepravilan hrvatski jezik koji se rabi u razgovorima putem društvenih mreža, proučavali Preporuku o pravima djece u digitalnom okružju i razgovarali o četiri ključne teme, proučavali su CARNetovu brošuru o opasnostima koje prijete na Facebooku, gledali su kratke filmove: Nemoj postati lovina, Što se Tini dogodilo?, Reci: NE!, istraživali na internetu, u literaturi i metodom intervjua u svojoj okolini jednu od četiri teme: vršnjačko zlostavljanje na internetu, zloporaba osobnih podataka, roditeljska kontrola i zaštita, izravna opasnost od odraslih osoba.

Učenici su se zabavili, prisjetili se već poznatih stvari i naučili nešto novo.

Postali su svjesniji opasnosti koje vrebaju na internetu.

Neki od materijala koji su se koristili prilikom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta su slijedeći:

https://csi.hr/dan-sigurnijeg-interneta/ https://www.netica.hr/ https://www.roda.hr/udruga/projekti/razmisli-pa-klikni/sigurni-i-odgovorni-na-internetu-razmisli-pa-klikni.html https://www.cert.hr/ https://petzanet.ucitelji.hr/ PetZaNet https://www.youtube.com/channel/UCu_VqpJ6y4XH0T3G4tUFDFw igra Interland https://beinternetawesome.withgoogle.com/hr_hr/interland igra Interland - pažljiva planina https://beinternetawesome.withgoogle.com/hr_hr/interland/pazljiva-planina igra Dabrica Darka otkriva digitalni svijet https://ucitelji.hr/igre/dabrica1/ https://dijete.hr/download/enya-preporuke-mladih-o-pravima-djece-u-digitalnom-okruzju-belfast-27-rujna-2019/?wpdmdl=14563&refresh=5fdf57be372f21608472510 Nemoj postati lovina: https://www.youtube.com/watch?v=53OaQ1y0i04 Što se Tini dogodilo? https://www.youtube.com/watch?v=0bEub_dZnuY Reci: NE!: https://www.youtube.com/watch?v=WyXIZuYDp4Y

Zaštitimo našu djecu u online okruženju i razgovarajmo stalno s njima. Dan sigurnijeg interneta ne mora i ne smije biti samo jedan dan u godini.

 

Arijana Volmost, prof. informatike

 


Osnovna škola Bogumila Tonija Samobor