2020-12-02 10:38:00

Međunarodni dan ukidanja ropstva

Živeći u modernom okruženju, u kojemu su politička prepucavanja i navijački sukobi najveći problemi, zasigurno je uznemirujuće znati da oko nas ropstvo i dalje postoji, i to u neposrednoj blizini. Zato budimo odlučni i pokažimo jasno DA ukidanju svakog oblika ropstva. Prema nikome, ali baš nikome, ne smije se ponašati kao da vrijedi manje od drugih...

Danas se u svijetu obilježava Međunarodni dan ukidanja ropstva. Današnji dan odabran je kako bi se podsjetilo na UN-ovu konvenciju za suzbijanje trgovanja ljudima i iskorištavanja prostitucije drugih, a usvojena je 2. prosinca 1949. Konvenciju je usvojila Generalna skupština UN-a te ona danas predstavlja jedan od temeljnih dokumenata koji svim ljudima jamči osnovna prava.

Iako je srednjovjekovno robovlasničko društvo prestalo postojati u modernom okruženju, problem ljudskih prava i dalje je golem. Osim što i dalje postoje mjesta na svijetu koja čuvaju tradiciju robovlasništva, trgovina ljudima i eksploatacija njihovog tijela i rada uzela je maha i u najrazvijenijim dijelovima svijeta. Stoga, fokus ovog obilježavanja treba ići prema iskorjenjivanju suvremenih oblika ropstva, poput trgovine ljudima, seksualnog iskorištavanja, najgorih oblika prisilnog dječjeg rada, prisilnog braka te novačenja djece i mladih u oružanim sukobima.

Suvremeno ropstvo i dalje pogađa milijune. Kritične grupe ljudi koje pogađa ovaj problem uglavnom su maloljetnici bez roditelja ili skrbnika, koji često bez razmišljanja pristaju na „dobro plaćene poslove u zapadnoj Europi“. Prema podacima koje su iznijeli dužnosnici Vijeća Europe, seksualnu eksploataciju, prisilni rad ili vojnu regrutaciju svake godine doživi više od 600 000 ljudi, među kojima više od 80 posto čine žene. Među ovima, najzastupljenija je seksualna eksploatacija koja i dalje predstavlja najveći problem iako su i ostale grane trgovine ljudima proširile svoje djelovanje diljem svijeta.

Živeći u modernom okruženju, u kojemu su politička prepucavanja i navijački sukobi najveći problemi, zasigurno je uznemirujuće znati da oko nas ropstvo i dalje postoji, i to u neposrednoj blizini. Zato budimo odlučni i pokažimo jasno DA ukidanju svakog oblika ropstva. Prema nikome, ali baš nikome, ne smije se ponašati kao da vrijedi manje od drugih, da njegovo/njezino tijelo i rad mora služiti u korist drugome. Iako smo odavno odbacili ropstvo, ono je i dalje s nama, a na nama je da to promijenimo. Današnje društveno uređenje i surovi kapitalizam idu „rukom pod ruku“ sa svakim oblikom ropstva. Promovirajmo zato ovaj dan, ovu ideju o ljudskoj jednakosti i ljudskim pravima – pokažimo svakome da je vrijedan. Naučimo što je ropstvo i zajedno ga iskorijenimo!

izvor: internet


Osnovna škola Bogumila Tonija Samobor